دوره 8، شماره 2 - ( تابستان- در حال انتشار 1401 )                   جلد 8 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sabaghinejad Z, Khalaf Kabomeir A, Fakhri A. The Relationship Between Critical Thinking and Online Information Seeking Behavior in Postgraduate Students of Ahvaz Jundishapur University of Medical Sciences. JMIS. 2022; 8 (2)
URL: http://jmis.hums.ac.ir/article-1-368-fa.html
صباغی نژاد زیور، خلف کعب عمیری عبدالرضا، فخری احمد. رابطه تفکر انتقادی و رفتار اطلاع یابی در وب در دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز. اطلاع‌رسانی پزشکی نوین. 1401; 8 (2)

URL: http://jmis.hums.ac.ir/article-1-368-fa.html


گروه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران.
چکیده:   (198 مشاهده)
هدف: اطلاعات موجود بر روی وب، یکی از منابع کسب اطلاعات برای دانشجویان است. در این راستا، رفتار دانشجویان در کسب اطلاعات از وب به عوامل متعددی مربوط می شود. یکی از این عوامل مهارت تفکر انتقادی و تجزیه و تحلیل اطلاعات در وب است. پژوهش حاضر با هدف تبیین رفتار اطلاع یابی در وب  دانشجویان و رابطه آن با تفکر انتقادی انجام گردید.
روش‌ها: پژوهش حاضر توصیفی است و به روش پیمایشی در سال 1399 انجام شده است. جهت گردآوری اطلاعات از پرسشنامه محقق ساخته رفتار اطلاع یابی در وب و آزمون استاندارد تفکر انتقادی فرم ب کالیفرنیا استفاده شده است (هنجار ایرانی، آلفای 75/0). اعتباریابی پرسشنامه رفتار اطلاع یابی سنجیده و آلفای 87/0 به دست آمد.  جامعه پژوهش 230 نفر از دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بوده اند که به روش تصادفی طبقه ای در پژوهش مشارکت داشتند. جهت تحلیل داده ها از نرم افزار SPSS نسخه 26 و از همبستگی، رگرسیون و آزمون های تی گروه های مستقل و آنوا استفاده شده است.
نتایج: یافته ها نشان داد که دانشجویان کارشناسی ارشد (میانگین 3/40)  نسبت به دانشجویان دکتری (میانگین 2/96) تخصصی زمان و تلاش بیشتری برای اطلاع یابی در وب صرف می کنند. میانگین نمرات تفکر انتقادی دانشجویان کارشناسی ارشد 7/54 و دکتری تخصصی 7/14 می باشد که از حد میانگین پایین تر است و در مقایسه اختلاف معنی داری دارند (P=0/001). بین تفکر انتقادی و رفتار اطلاع یابی در وب رابطه معنی داری مشاهده شد (P=0/027). باتوجه به نتایج رگرسیون خطی، تفکر انتقادی می تواند 15/7 درصد از تغییرات رفتار اطلاع یابی در وب را تبیین کند.
نتیجه‌گیری: تفکر انتقادی در رابطه مستقیم با رفتار اطلاع یابی در وب قرار دارد. از این رو تقویت این مهارت می تواند به دانشجویان جهت تجزیه و تحلیل بهتر اطلاعات بازیابی شده از وب، ارزشیابی مناسب آنها و تشخیص اطلاعات معتبر از نامعتبر کمک نماید.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/8/22 | پذیرش: 1401/2/24 | انتشار: 1401/4/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله اطلاع رسانی پزشکی نوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Modern Medical Information Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb