دوره 2، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1395 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 45-50 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Esmaeilzadeh Z, Choobin N, Ashkani N, Kamalipour M. Investigating the Feasibility of Implementing IT Capabilities in Bandar Abbas Teaching Hospitals in 2014 . jmis. 2016; 2 (2) :45-50
URL: http://jmis.hums.ac.ir/article-1-96-fa.html
اسماعیل زاده زینب، چوبین نیلوفر، اشکانی نجمه، کمالی پور مرجان. بررسی امکان پیاده سازی قابلیت های فناوری اطلاعات در بیمارستان های آموزشی شهر بندرعباس در سال 1394. اطلاع رسانی پزشکی نوین. 1395; 2 (2) :45-50

URL: http://jmis.hums.ac.ir/article-1-96-fa.html


کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان
چکیده:   (2428 مشاهده)

مقدمه: فناوری اطلاعات به سبب ظرفیت بالایی که در تولید، پردازش و انتشار سریع اطلاعات دارد، از حساسیت بالایی برخوردار است، زیرا که اطلاعات و نحوه‏ی جریان و پردازش آن برای سازمان امری ضروری است. از این ‏رو این پژوهش در جهت شناخت سطح فناوری اطلاعات و بررسی امکان پیاده‏سازی قابلیت‏های فناوری اطلاعات در بیمارستان‏های آموزشی شهر بندرعباس در سال 1394 انجام شد.
روش‏ها: این پژوهش یک مطالعه توصیفی بوده که در سال 1394، به منظور بررسی امکان پیاده‏سازی قابلیت‏های فناوری اطلاعات در بیمارستان‏های آموزشی شهر بندرعباس انجام شد. محیط پژوهش، بیمارستان‏های آموزشی شهر بندرعباس بود. جامعه مورد مطالعه مسئولین فناوری اطلاعات بودند. روش نمونه‏گیری به صورت سرشماری انجام شد. روش جمع‏آوری داده از طریق پرسش‏نامه استانداردی انجام شد. پس از گردآوری پرسش‏نامه‏ها، داده‏ها در نرم‏افزار SPSS19 مورد تحلیل قرار گرفت و برای تحلیل یافته‏ها از میانگین و انحراف ‏معیار استفاده شد.
یافته‌ها: میانگین امتیاز وضعیت زیرساختی و شبکه فناوری ‏اطلاعات در این بیمارستان‏ها 74، تجهیزات سخت افزاری 73، وضعیت نرم‏افزاری 70، وضعیت نیروی انسانی 76 و میزان استفاده از فناوری اطلاعات در این بیمارستان‏ها 68 بود. همچنین میانگین وضعیت کلی فناوری اطلاعات در بیمارستان‏های آموزشی شهر بندرعباس 72 بدست آمد.
نتیجه‌گیری: با توجه به میانگین وضعیت فناوری اطلاعات در هر یک از بیمارستان‏های آموزشی شهر بندرعباس، وضعیت فناوری اطلاعات تقریباً در یک سطح قرار دارد و همچنین با توجه به میانگین کلی بدست آمده، می‏توان وضعیت فناوری اطلاعات در این بیمارستان‏ها را متوسط دانست و ازاین‏رو پیاده‏سازی قابلیت‏های فناوری اطلاعات تا حد مطلوبی امکان‏پذیر است..

متن کامل [PDF 393 kb]   (1422 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/11/3 | پذیرش: 1395/12/11 | انتشار: 1395/12/11

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله اطلاع رسانی پزشکی نوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Modern Medical Information Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb