دوره 8، شماره 2 - ( تابستان- در حال انتشار 1401 )                   جلد 8 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Maserat E, Alizadeh M, Mohammadazdeh Z, Torkmania A, Torab_Miandoab A. Effect of Education on the Adoption of the Portal in Non-Governmental Organizations (NGOs) of Related to Health Based on the Technology Acceptance Model (TAM). JMIS. 2022; 8 (2)
URL: http://jmis.hums.ac.ir/article-1-364-fa.html
مسرت الهام، علیزاده مهستی، محمدزاده زینب، ترکمن نیا آنا، تراب میاندوآب امیر. ارزیابی تاثیر آموزش بر پذیرش پورتال در سازمان های مردم نهاد مرتبط با سلامت بر اساس مدل پذیرش فناوری. اطلاع‌رسانی پزشکی نوین. 1401; 8 (2)

URL: http://jmis.hums.ac.ir/article-1-364-fa.html


مدیریت اطلاعات سلامت، گروه فناوری اطلاعات سلامت، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران.
چکیده:   (190 مشاهده)
هدف: پورتال های سازمانی در افزایش کارآمدی سازمان های مردم نهاد نقش کلیدی دارند. با توجه به اینکه آموزش به عنوان یکی از عوامل مهم می تواند بر برداشت ذهنی افراد از مفیـد بـودن و پذیرش و استفاده از آن تأثیرگـذار باشـد. لذا این مطالعه با هدف ارزیابی تاثیر آموزش بر پذیرش پورتال در سازمان های مردم نهاد مرتبط با سلامت بر اساس مدل پذیرش فناوری انجام شد.
روش‌ها: مطالعه حاضر از نوع کاربردی بود. جامعه آماری، کلیه کارکنان سازمان‌های مردم نهاد مرتبط با سلامت شهر تبریز در سال 1398 بود. از این میان 32 نفر از کارکنان با استفاده از روش تصادفی ساده به عنوان نمونه پژوهش انتخاب و وارد مطالعه شدند. ابزار گرداوری داده پرسـشنامه استاندارد عوامل موثر بر پذیرش و بکارگیری فناوری بود که روایی و پایایی آن در مطالعات قبلی تایید شده است. تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از آزمون های تی زوجی، ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون خطی در نرم افزار SPSS 22 انجام شد.
نتایج: میانگین سنی شرکت کنندگان در مطالعه 46 سال بود. 59/38 درصد از شرکت کنندگان دارای سطح مهارت و آشنایی متوسط با کامپیوتر و فناوری اطلاعات بودند و68/75 درصد از آن ها نیز با پورتال آشنایی نداشتند. نتایج آزمون نشان داد که میان نتایج حاصل از ارزیابی پذیرش فناوری پورتال قبل و بعد از آموزش تفاوت معناداری وجود داشت (0/05  p-value =).
نتیجه‌گیری: یافته های مطالعه حاضر بیانگر آن است که آموزش تاثیر مثبتی در بهبود پذیرش فناوری پورتال در سازمان های مردم نهاد مرتبط با سلامت داشته است. لذا لازم است برنامه ریزان، تأثیر این عامل را در سیاست های خود درنظربگیرند.
واژه‌های کلیدی: آموزش، پورتال، سازمان، فناوری
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/8/4 | پذیرش: 1401/1/20 | انتشار: 1401/4/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله اطلاع رسانی پزشکی نوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Modern Medical Information Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb