دوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1399 )                   جلد 6 شماره 2 صفحات 40-50 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Fazaeli S, Yousei M, Arfa Shahidi N, Behboudifar A. Comparison of quality standards of public care in the emergency, infectious and non-infectious wards of Imam Reza Hospital in Mashhad: Before and after Covid 19 pandemic onset. JMIS. 2020; 6 (2) :40-50
URL: http://jmis.hums.ac.ir/article-1-236-fa.html
فضائلی سمیه، یوسفی مهدی، ارفع شهیدی نفیسه، بهبودی فر عاطفه. مقایسه استانداردهای کیفیت مراقبت‌های عمومی بیمارستان امام‌رضا مشهد: قبل و بعد از شروع کووید 19. اطلاع‌رسانی پزشکی نوین. 1399; 6 (2) :40-50

URL: http://jmis.hums.ac.ir/article-1-236-fa.html


کارشناسی ارشد، پرستاری گرایش داخلی- جراحی، گروه پایش و ارزیابی مجتمع آموزشی، پژوهشی و درمانی امارر،ا، دانشواه علور پ ش ی مشهد، ایران.
چکیده:   (1197 مشاهده)
هدف: در اواخر سال 2019 جهان با اپیدمی ویروس کووید 19 مواجه شد. از آنجا که حفظ کیفیت مراقبت از اولویت‌های نظام سلامت می‌باشد، هدف از این مطالعه، بررسی وضعیت کیفیت مراقبت عمومی ارائه ‌شده به بیماران قبل و بعد از اختصاص بخش‌ها به بیماران کووید 19 بود.
روش‌ها: این مطالعه توصیفی مقطعی در اورژانس و بخش‌های عفونی و غیرعفونی بیمارستان امام‌رضا  مشهد انجام شد. ابزار پژوهش چک‌لیستی بود که براساس سنجه‌های اعتباربخشی ملی تدوین و روایی آن توسط 10 نفر از متخصصان به روش کمی تائید گردید. داده‌های مربوط به ارزیابی‌های انجام‌ شده دو ماه قبل و دو ماه بعد از اختصاص این بخش‌ها به بیماران کووید 19 گردآوری، وارد نرم‌افزار SPSS شده و با آزمون کای‌دو تحلیل شد.
نتایج: به‌طورکلی امتیاز کیفیت مراقبت عمومی بعد از بحران در بخش‌های اورژانس و غیرعفونی، کاهش معناداری نسبت به قبل از آن داشت. در بخش اورژانس، نصب اتیکیت شناسایی و در بخش‌های غیرعفونی، رعایت استاندارد مرتبط با پیشگیری از زخم فشاری و مهار فیزیکی کاهش معناداری نسبت به قبل از بحران کرونا داشتند. رعایت استاندارد مرتبط با تحویل و تحول بیمار در بخش‌های عفونی و غیرعفونی نسبت به قبل کاهش داشته است. در مورد سایر استانداردها تفاوت معناداری بین قبل و بعد از کرونا مشاهده نشد.
نتیجه‌گیری: توصیه می‌شود عوامل مؤثر بر کاهش رعایت استانداردهای مراقبت در بخش‌های اختصاص‌یافته به کرونا شناسایی و راهکارهای مناسب در شرایط بحران اپیدمی در نظر گرفته شود.

متن کامل [PDF 387 kb]   (344 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/10/7 | پذیرش: 1399/2/6 | انتشار: 1399/6/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله اطلاع رسانی پزشکی نوین می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of Modern Medical Information Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb