دوره 4، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1397 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 16-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه پیام‌نورواحد مشهد، مشهد، ایران.
چکیده:   (3329 مشاهده)
هدف: یکی از متداو‌‌ل‌ترین روش‌های ارزیابی فعالیت‌های علمی یک دانشگاه، علم‌سنجی ست که با استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی امکان‌پذیر است. از این رو پژوهش حاضر با هدف بررسی تولیدات علمی پژوهشگران وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر مشارکت‌های ملی و بین‌المللی با استفاده از داده‌های ISI طی سال‌های 2017-2010 صورت گرفت.
روش‌ها: پژوهش از نوع توصیفی کاربردی با استفاده از روش‌های علم‌سنجی انجام شده است. منبع داده ها، پایگاه ISI و جامعه آماری 6555 مدرک ثبت شده دانشگاه علوم پزشکی شیراز طی سال‌های 2017-2010 میلادی است. برای ترسیم نقشه‌ها از نرم‌افزارهای Citespace و VOSviewer و جهت تحلیل اطلاعات از نرم‌افزار Excel استفاده شد.
نتایج:  نتایج نشان داد که پژوهشگران این دانشگاه جزء پر تولیدترین پژوهشگران بوده و بیشترین ارتباط را با یکدیگر دارند. دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سطح بین‌المللی، بیشترین مشارکت را با دانشگاه Thomas Jefferson داشته و ایران و روسیه از تاثیرگذارترین کشورها در شبکه ارتباط کشوری در تولیدات علمی دانشگاه علوم پزشکی شناخته شدند. همچنین ایران تمایل زیادی به مشارکت با کشورهای آمریکا، کانادا و استرالیا دارد. بیشتر تولیدات به زبان انگلیسی و در نشریه¬ Iranian Red Crescent Medical Journal چاپ شده‌اند. در حیطه موضوعی پزشکی عمومی داخلی بیشترین مورد مطالعه را به خود اختصاص داده است.
نتیجه‌گیری: همکاری در تالیف مشترک بین نویسندگان این دانشگاه و نویسندگان خارج از کشور از میزان قابل قبولی برخوردار است. به طور کلی می‌توان گفت میزان تولیدات و همکاری‌های علمی پژوهشگران وابسته به این دانشگاه روندی صعودی داشته و شناسایی نویسندگان برتر به این روند ، کمک شایانی خواهد کرد.
متن کامل [PDF 280 kb]   (978 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/2/5 | پذیرش: 1397/5/20 | انتشار: 1397/6/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.