دوره 1، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1394 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 23-10 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دکتری، کتابداری و اطلاع رسانی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران.
چکیده:   (6894 مشاهده)

مقدمه: پویایی اقتصاد نوین مستلزم این است که پژوهشگران در عرصه های گوناگون از جمله علوم پزشکی نه تنها اقدام به تولید سریع دانش نمایند، بلکه از طریق اشتراک دانش به کسب و کاربرد آن اقدام نمایند. بنابراین تعیین فاکتورهای مؤثر در اشتراک دانش برون سازمانی امروزه مورد توجه متخصصین علم اطلاعات می‌باشد. هدف پژوهش حاضر شناسایی و تأیید عوامل مؤثر بر اشتراک دانش برون سازمانی و شاخص‌های آن میان اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در رشته پزشکی و ارائه الگویی جامع است.

روش ها: پژوهش حاضر روش پژوهش آمیخته و کاربردی است که در سال 1391 انجام شده است. جامعه آماری پژوهش شامل اعضای هیأت علمی شاغل در دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز پژوهشی رشته پزشکی بود که از روش «نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای با تخصیص متناسب» استفاده شد و حداقل حجم نمونه لازم برابر 423 نفر بدست آمد. از نرم‌افزار ‌SPSS 15 برای آزمون فرضیه‌ها و نیز نرم‌افزار Amos Graphics و روش مدل‌سازی معادله ساختاری برای ارائه الگو استفاده شد.

یافته‌ها: با توجه به نتایج آماری و تحلیل عاملی از بین سه عامل مورد بررسی، تنها تأثیر عامل سازمانی بر میزان اشتراک دانش برون سازمانی معنادار تشخیص داده شد و دو عامل فردی و فنی تأثیر معناداری را بر میزان اشتراک دانش نشان ندادند. در نهایت الگوی اشتراک دانش برون سازمانی بر اساس نتایج به دست آمده از بخش کمی ارائه شد.

نتیجه‌گیری: سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان خواهند توانست با استفاده از دستاوردهای این پژوهش مبنای تجربی مناسبی برای به اشتراک گذاری دانش فراهم آورد.

متن کامل [PDF 764 kb]   (4340 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1393/7/21 | پذیرش: 1393/10/21 | انتشار: 1394/2/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.