دوره 7، شماره 1 - ( بهار 1400 )                   جلد 7 شماره 1 صفحات 9-18 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


گروه آموزش مامایی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (574 مشاهده)
هدف: زایمان به عنوان خاص‌ترین تجربه‌ی زنان، در برخی از موارد با تجارب منفی مادر همراه است که می‌تواند یکی از علل افزایش میزان سزارین باشد. ایفای نقش از روش‌های نوین آموزشی، تجسم زایمان را آسان‌تر می‌کند. .مطالعه حاضر با هدف تعیین تأثیر آموزش به شیوه ایفای نقش بر انتظار تجربه‌ی زایمان زنان باردار نخست زا در شهرستان ایلام اجرا شد.
روش‌ها: در این مطالعه نیمه تجربی که در سال 1398 انجام شد، 82 مادر واجد معیارهای ورود مراجعه‌کننده به مراکز جامع سلامت شهر ایلام، به صورت تصادفی، به گروه‌های مداخله (41=n) و کنترل (41=n) تخصیص داده شدند. آموزش در گروه مداخله به شیوه‌ی ایفای نقش طی 3 نمایشنامه‌ی 40 دقیقه‌ای انجام گردید. گروه کنترل از مراقبت‌های معمول بارداری بهره بردند. ارزیابی انتظار تجربه‌ی زایمان، قبل از مداخله، بلافاصله پس از اتمام آخرین جلسه‌ی مداخله و نیز یک هفته پس از زایمان، با پرسشنامه انتظارتجربه‌ی زایمانی ویجما WDE-Q در دو گروه انجام شد. تحلیل داده‌ها با نرم‌افزار SPSS و آزمون t مستقل و آنالیز واریانس یک‌طرفه و دو طرفه با اندازه گیری های مکرر انجام گرفت.
نتایج: مقایسه‌ی نمرات بلافاصله بعد از مداخله و قبل از آن (001/0>P-Value) و همچنین نمرات پس از زایمان و قبل از مداخله (001/0= P-Value) در دو گروه معنی‌دار بود. به صورتی که کاهش نمرات انتظار تجربه زایمان درگروه مداخله به صورت معنی‌داری از گروه کنترل بیشتر بود.
نتیجه‌گیری: بکارگیری روش آموزشی ایفای نقش منجر به ارتقاء تجربه زایمان گردید. از این روش می‌توان در طی بارداری برای تشویق مادران و کاهش ترس آن‌ها بهره برد.
متن کامل [PDF 384 kb]   (425 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/1/22 | پذیرش: 1400/3/10 | انتشار: 1400/3/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.