دوره 3، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1396 )                   جلد 3 شماره 1 صفحات 9-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران.
چکیده:   (2465 مشاهده)

مقدمه: پزشکی‏ از ‏راه ‏دور عبارت است از استفاده از فن‏آوری اطلاعات جهت تبادل اطلاعات پزشکی و ارائه خدمات به‏ طوری‏که میان بیمار و تیم پزشکی ارتباط برقرار گردد. هدف پژوهش حاضر، بررسی دیدگاه دانشجویان دانشکده پرستاری، مامایی و پیراپزشکی درباره اجرای پزشکی‏ از ‏راه ‏دور در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان است.
روش ها: در این مطالعه توصیفی ـ مقطعی، 306 نفر از دانشجویان دانشکده پرستاری، مامایی و پیراپزشکی به روش نمونه‏گیری تصادفی طبقه‏ای در سال 1394 انتخاب شدند. پرسشنامه به کار رفته دارای دو بخش بود. بخش اول اطلاعات دموگرافیک و بخش دوم میزان استفاده افراد از فن‏آوری اطلاعات را در برمی‏گرفت. پایایی پرسشنامه توسط آلفا کرونباخ 80 درصد به دست آمد و روایی آن توسط صاحبنظران مورد تائید قرار گرفت. داده‏های جمع‏آوری شده در هر گروه به کمک آزمون‏های آماری T-test و Anova برای متغیرهای کمی و Man-Whitney U-test  و  Kruskal-Wallis برای متغیرهای رتبه‏ای و Chi-squared test برای متغیرهای کیفی با نسخه 19 نرم‏افزار آماری SPSS تحلیل شد.
یافته‌ها: ارتباط معناداری بین جنس و عوامل محیطی و ذی‏نفعان، بین دانشکده و حیطه استفاده با سن و عوامل سازمانی، تکنولوژی، ذی‏نفعان، سواد اطلاعاتی و محیطی وجود داشت.
نتیجه‌گیری: دانشجویان هر دو دانشکده به وجود چشم‏انداز در حیطه سازمانی اهمیت بیشتری دادند و دسترسی به اینترنت پرسرعت، از عوامل تکنولوژی بیشترین کاربرد را داشته است.

 

متن کامل [PDF 307 kb]   (777 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۳