دوره 2، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1395 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 18-10 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
چکیده:   (7894 مشاهده)

مقدمه: فرم پذیرش و خلاصه ترخیص به مثابه پرونده‌ی کوچکی است که دربردارنده مهم‌ترین داده‌های هویتی، درمانی و مالی بیمار است. اما فرم کنونی پذیرش و خلاصه ترخیص به دلیل دربرداشتن عناصر اطلاعاتی دموگرافیک غیرکاربردی و بالعکس عدم فضای کافی جهت ثبت عناصر اطلاعاتی مرتبط نتوانسته رضایت مستندسازان را به خود جلب کند و طراحی مجددی را می‌طلبد. لذا، مطالعه حاضر در راستای طراحی مجدد فرمی که بتواند نیازهای‏ اطلاعاتی کاربران اصلی را پوشش دهد، انجام شده است
روش ها: این پژوهش یک مطالعه کاربردی توصیفی است که در سال 1393 انجام شد. برای گردآوری داده‌ها، ابتدا عناصر اطلاعاتی فرم استاندارد وزارت بهداشت و درمان و نیز فرم‌های دردسترس در خارج از کشور مطالعه شد و موارد اشتراک و افتراق آن استخراج گردید. سپس عناصر اطلاعاتی استخراج شده به نیازسنجی مستندسازان فرم پذیرش و خلاصه ترخیص در بیمارستان‌های آموزشی شهر اصفهان گذاشته شد و طراحی مجدد فرم پذیرش و خلاصه ترخیص بر مبنای توافق بالای 50 درصد جامعه پژوهش انجام گردید.
یافته‌ها: با توجه به نیازسنجی انجام‌شده به حذف برخی از عناصر اطلاعاتی و جایگزینی آن با عناصر کاربردی پرداخته شد و فرم پذیرش و خلاصه ترخیص جدیدی طراحی شد.
نتیجه‌گیری: با توجه به اهمیت فرم پذیرش و خلاصه ترخیص باید نسبت به مستند سازی صحیح آن همت گماشت و حصول این مهم خود تجدید نظر در فرم کنونی وزارتخانه و استفاده از قالبی مشابه فرم طراحی شده را می‏طلبد.
 

متن کامل [PDF 500 kb]   (22623 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1394/3/26 | پذیرش: 1395/11/4 | انتشار: 1395/11/17

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.