دوره 1، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1394 )                   جلد 1 شماره 2 صفحات 41-31 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مربی دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی گلستان، گرگان، ایران.
چکیده:   (7824 مشاهده)

مقدمه: تحلیل‏ استنادی و محتوایی از مهم‌ترین روش‏های ارزیابی مجلات علمی هستند. هدف از این مطالعه، تحلیل محتوایی و استنادی مقالات فصلنامه علمی پژوهشی پیاورد سلامت است.

روش ها: این مطالعه از نوع توصیفی مقطعی و ابزار گردآوری داده‏ها، سیاهه وارسی محقق ساخته است. جامعه مورد بررسی 164 مقاله مندرج در تمامی شماره‏های مجله پیاورد سلامت طی 1392-1386 است. داده‏ها با استفاده از نرم‌افزار Excel 2007 تجزیه و تحلیل و در قالب آمار توصیفی به صورت جدول و نمودار ارائه شد.

یافته‌ها : یافته‏ ها نشان از مشارکت فعال‌تر مردان در تألیف مقالات نسبت به زنان داشت. بیشتر نویسندگان در مرتبه کارشناسی ارشد قرار داشتند. ضریب همکاری نویسندگان 72% بوده است. مقالات بیشتر با روش توصیفی انجام شده بود و در گردآوری داده‌ها، پرسشنامه بیش از سایر ابزارها استفاده شده بود. بیشتر مقالات منتشر شده در حوزه مدیریت خدمات بهداشتی درمانی و بدون حمایت سازمانی بودند. به طور متوسط هر مقاله 31/22 منبع استناد شده دارد و بیشتر این استنادات به مقالات بوده است. خود‌استنادی مجله نیز 44/2 است.

نتیجه‌گیری : میزان همکاری گروهی در مجله پیاورد سلامت مطلوب بوده و همچنین خوداستنادی این مجله نیز بسیار پایین است که عامل مطلوبی برای آن به شمار می‌رود. توصیه می‌شود در انتشار مقالات در حوزه‏ های موضوعی علوم پیراپزشکی تعادل بیشتری رعایت شده و برای ارائه نتایج از نمودار و جداول بیشتری در مقالات آن استفاده شود.

متن کامل [PDF 279 kb]   (2316 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1393/8/9 | پذیرش: 1394/3/1 | انتشار: 1394/4/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.