دوره 7، شماره 4 - ( زمستان 1400 )                   جلد 7 شماره 4 صفحات 3-1 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دکترای تخصصی، مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی در ارتقاء سلامت، پژوهشکده سلامت هرمزگان، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران.
چکیده:   (1326 مشاهده)
منطقه‌ی سواحل مکران یکی از مناطق با اهمیت و راهبردی ایران است که برنامه‌های مختلف کشور همواره بر توسعه‌ی این منطقه تأکید داشته‌اند. دولت‌ها برای باقی ماندن در مسیر توسعه، می‌بایست شرایط و امکاناتی را برای مناطق مختلف خود فراهم نمایند. خدمات بهداشت و درمان، از مهم‌ترین زیرساخت‌های توسعه‌ی مناطق و همچنین از جمله شاخص‌های با اهمیت توسعه به شمار می‌روند. عوامل متعددی بر توسعه‌ی خدمات سلامت در منطقه تأثیر می‌گذارند، لذا برای مواجهه با عدم اطمینان مربوط به هر یک از این عوامل باید راهی جست. آینده‌پژوهی شامل مجموعه فعالیت‌هایی است که با پیمایش در منابع، الگوها و روندها، به طرح‌ریزی انواع آینده‌ی ممکن و برنامه‌ریزی برای آن‌ها می‌پردازد؛ سناریونگاری یکی از روش‌های آینده‌پژوهی است. بهره‌گیری از روش‌های آینده‌پژوهی و سناریونگاری برای توسعه‌ی خدمات سلامت و  هم‌راستایی آن با نیازهای منطقه، می‌تواند به برنامه‌ریزی متناسب با ریسک کمتر در منطقه‌ی سواحل مکران کمک کند.
متن کامل [PDF 271 kb]   (497 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/7/15 | پذیرش: 1400/8/9 | انتشار: 1400/11/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.