دوره 4، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1397 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 61-55 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه فناوری اطلاعات سلامت، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران.
چکیده:   (2713 مشاهده)
هدف: به تناسبی که سیستم‌های اطلاعاتی با فراوانی در نظام سلامت نفوذ کرده‌اند؛ به همان اندازه کارآمد نبوده‌اند. بخش عمده‌ای از این ناکارآمدی مربوط به مشکلات کاربردپذیری این سیستم‌ها است. با توجه به اهمیت این موضوع، هدف پژوهش حاضر؛ بررسی مفهوم کاربردپذیری، تعیین ارتباط آن با کاربر و ارائه راهکارهایی برای ارتقای آن می‌باشد.
منابع اطلاعات یا داده‌ها: این مطالعه مروری براساس جستجوی موضوعی از بانک­های اطلاعاتیProquest ،Pubmed ،Google Scholar ، Science Direct و Scopus و نیز بررسی وب­سایت­ها و کتب تخصصی با کلیدواژه­های مرتبط و استاندارد انجام شد.
روش‌های انتخاب برای مطالعه: در اثر جستجوی اولیه، متن کامل 50 مقاله، 12 کتاب و 6 مطلب علمی حاصل شد که با مطالعه دقیق این موارد، 34 مورد به دلیل شباهت محتوایی و تطابق با اهداف مطالعه انتخاب شد و در تدوین مقاله پایانی مورد  استفاده قرار گرفت.
ترکیب مطالب و نتایج: ایزو، کاربردپذیری را گستره­ای تعریف می‌کند که یک محصول می­تواند توسط کاربران مشخص برای دستیابی به اهداف همراه با کارایی، اثربخشی و رضایت­مندی و در یک بستر مشخص مورد استفاده قرار گیرد. امروزه طراحان نرم­افزارهای سیستم­های اطلاعاتی سعی در مشارکت بیشتر کاربران دارند، به گونه‌ای که این سیستم‌ها، کاربرمدار باشند تا امکان ارتقای عملکرد کاربران را فراهم کنند. اصول این روش، درک نیازهای کاربر و محیط کاری، دخیل کردن کاربر، تعیین اهداف عملکرد کاربر، طراحی واسط مطابق اصول رفتاری و الگوهای رایج، اجرای تست‌های کاربردپذیری و اعمال ویرایش‌های نهایی قبل از ارائه نهایی واسط کاربری می‌باشد.
نتیجه‌گیری: در کاربردپذیری تلاش می‌شود تا با استفاده از خرد جمعی و دخیل کردن همه جانبه کاربران و آشنا کردن آن‌ها با مجموعه کارکردهای سیستم، آمادگی لازم برای پذیرش و استفاده بهینه از سیستم فراهم شود.
متن کامل [PDF 276 kb]   (975 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/3/16 | پذیرش: 1397/6/26 | انتشار: 1397/6/26

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.