دوره 4، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1397 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 8-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


کارشناسی ارشد، پرستاری داخلی جراحی، کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران.
چکیده:   (4142 مشاهده)
هدف: تهیه آمار برحسب نوع فعالیت‌های تخصصی، جهت نظارت بر خدمات ارائه شده که در بخش‌های گوناگون بیمارستان انجام می‌شود، اهمیت فراوان دارد، بنابراین این مطالعه با هدف تعیین شاخص‌های عملکردی بخش‌های بستری بیمارستان شهید محمدی بندرعباس در سال 1396طراحی و اجرا گردید.
روش ها: مطالعه حاضر یک پژوهش کاربردی و توصیفی- مقطعی گذشته‌نگر با استفاده از مستندات موجود در مرکز آمار بیمارستان شهید محمدی بندرعباس در سال 1396 است. اطلاعات مربوط به شاخص‌های آماری بخش‌های بستری شامل درصد اشغال تخت، متوسط اقامت، فاصله عملکرد تخت، نسبت تخت فعال به ثابت، از طریق فرم استاندارد جمع‌آوری شد. سپس داده‌ها با استفاده از آمار توصیفی و نرم‌افزارهای Excel  وSPSS  تجزیه و تحلیل شدند.
نتایج: در پژوهش حاضر، ضریب اشغال تخت 19/86 درصد، فاصله اشغال تخت 88/0روز، متوسط روزهای بستری 68/3روز و نسبت فوت‌شدگان به بستری‌شدگان 6/2 درصد می‌باشد. بیشترین مدت بستری در بخش آی‌سی‌یو و کمترین آن مربوط به پست‌کت می‌باشد. میزان مرگ‌ومیر در بخش آی‌سی‌یو، داخلی مغز و اعصاب بیشترین و در بخش جراحی چشم کمترین میزان است.
نتیجه‌گیری: با توجه به اینکه عملکرد سازمان‌های بهداشتی درمانی، مستقیما به حیات انسان‌ها وابسته است، یافته‌های این مطالعه می‌تواند در سیاست‌گذاری‌های بهداشتی درمانی و استفاده مفید و موثر از تخت‌های فعال بیمارستانی کمک‌کننده باشد.
متن کامل [PDF 307 kb]   (1058 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/1/24 | پذیرش: 1397/6/22 | انتشار: 1397/6/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.