دوره 4، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1397 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 17-22 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه فناوری اطلاعات سلامت، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران.
چکیده:   (593 مشاهده)
هدف: استفاده نامناسب از دارو در هر یک از مراحل توزیع و تجویز آن خطای دارویی تعریف می‌شود که قابل پیشگیری است. پیامدهای ناشی از خطاهای دارویی همچون افزایش مرگ‌ومیر بیماران، افزایش طول مدت بستری و هزینه‌های درمانی را در بر دارد. هدف از این پژوهش تعیین انواع اشتباهات دارویی رایج پرستاران بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان است.
روش‌ها: در این مطالعه توصیفی مقطعی جامعه مورد مطالعه کل پرستاران بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های کودکان و شهید محمدی شهر بندرعباس (جمعا 50 نفر) در سال 1394 بود. ابزار گردآوری داده‌ها در این مطالعه پرسشنامه‌ای استاندارد است. تجزیه و تحلیل داده‌ها با نرم‌افزار SPSS و آمار توصیفی  انجام شد.
نتایج: مهم‌ترین علل اشتباهات دارویی در مجموع حیطه‌ها به ترتیب اولویت شامل خستگی ناشی از کار اضافی 41 درصد، کمبود تعداد پرستار نسبت به تعداد بیمار در بخش40 درصد، تراکم زیاد کارها در بخش 40 درصد، و کمترین عامل مربوط به زمان اشتباه دارو 9/2 درصد بود.
نتیجه‌گیری: با توجه به اشتباهات دارویی پرستاران، کلاس‌های بازآموزی در ارتباط با اطلاعات داروشناسی و اصلاح فرایند آموزش، تشویق و ترغیب پرستاران در جهت گزارش‌دهی اشتباهات دارویی و واکنش مثبت مدیران پرستاری به گزارش‌دهی اشتباهات پیشنهاد می‌شود.
واژه‌های کلیدی: پرستاری، اشتباهات، دارو، مراقبت ویژه.
متن کامل [PDF 241 kb]   (174 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۱۴