دوره 3، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1396 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 49-55 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه داروسازی بالینی، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران.
چکیده:   (1411 مشاهده)
هدف: یکی از روشهای بازپرداخت هزینه های بیمارستانی از سوی بیمه، نظام پرداخت گلوبال می باشد که صحت تعرفه برآوردی بیمه در زمینه دارو و لوازم مصرفی نسبت به هزینه‌های واقعی برای این موارد، مورد سؤال است. هدف از این مطالعه مقایسه هزینه های دارو و لوازم مصرفی اعمال جراحی گلوبال با تعرفه بیمه می باشد.
روش‌ها: این مطالعه گذشته نگر و از نوع توصیفی- تحلیلی می باشد که در آن به مقایسه میانگین هزینه دارو و لوازم مصرفی در عمل های جراحی گلوبال دو بیمارستان تخصصی زنان و زایمان شهر تبریز، با تعرفه گلوبال برای این موارد پرداخته است. در این پژوهش اطلاعات مربوط به هشت عمل جراحی رایج زنان، در محدوده زمانی سه‌ماهه اول سال 1396 با بررسی 320 پرونده، مورد بررسی قرار گرفت. از نرم‌افزار SPSS برای تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده شد.
نتایج: مجموع هزینه دارو و لوازم مصرفی در اعمال جراحی سزارین، میومکتومی، زایمان، هیسترکتومی و سقط به ‌طور معناداری بیشتر و در عمل جراحی حاملگی نابجا به ‌طور معناداری کمتر از تعرفه گلوبال برای این موارد می باشد (05/0>P-Value)؛ در اعمال جراحی سیستکتومی و کورتاژ تفاوت آماری معناداری در هزینه های دارو و لوازم مصرفی با تعرفه گلوبال مشاهده نشد (05/0<(P-Value. با مقایسه دو بیمارستان، هزینه دارو و لوازم مصرفی بیمارستان A در اعمال جراحی سزارین، زایمان و میومکتومی به طور معناداری بیشتر از بیمارستان B است (05/0<P-Value).
نتیجه‌گیری: به نظر می رسد تعرفه دارو و لوازم مصرفی در اعمال جراحی گلوبال، متناسب با هزینه های واقعی مربوطه در بیمارستان ها نمی باشد و نیازمند بازنگری جهت جلوگیری از ضرر و زیان بیمارستان های دولتی می باشد.

 
متن کامل [PDF 605 kb]   (525 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱/۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۵