دوره 4، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1397 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 45-39 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


کارشناسی ارشد، نانو تکنولوژی، معاونت تحقیقات و فناوری، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران.
چکیده:   (2347 مشاهده)
هدف: توسعه علمی هر کشور از طریق سنجش فعالیت‌ها و تولیدات علمی پژوهشگران آن کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد. این پژوهش با هدف ارزشیابی فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان براساس شاخص‌های معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شد.
روش‌ها: در این پژوهش توصیفی کاربردی، داده‌های مورد مطالعه کلیه فعالیت‌های پژوهشی انجام شده در دانشگاه در سال 1393 بود. داده‌ها براساس مدارک و مستندات موجود در معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه جمع‌آوری و در سامانه ارزشیابی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ثبت گردید. ارزشیابی فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه در قالب محورهای تولید و انتشار دانش، حاکمیت و رهبری، توانمندسازی و تحقیقات دانشجویی انجام شد.
نتایج:  پس از نهایی شدن نتایج داوری‌ها، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با کسب 6393/98 امتیاز  در میان 23 دانشگاه تیپ 2، رتبه 17 و در بین 50 دانشگاه علوم پزشکی کشور رتبه 20 را کسب نمود. کل امتیاز پژوهشی دانشگاه در چهار محور اصلی مورد ارزیابی 6393/98 بود .
نتیجه‌گیری: فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان روند افزایشی داشته است اما با توجه به تغییر سیاست‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جهت افزایش کیفیت فعالیت‌های تحقیقاتی و  اهمیت هم‌سو بودن برنامه‌های تحقیقاتی دانشگاه با سیاست‌های وزارت متبوع، دانشگاه می‌تواند با تغییر اهداف و برنامه‌های تحقیقاتی خود و تمرکز بر  بهبود کیفیت تحقیقات و همچنین فراهم نمودن بسترهای مناسب در جهت ارتقا تولیدات علمی با کیفیت گام بردارد. 
متن کامل [PDF 201 kb]   (550 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1396/8/22 | پذیرش: 1397/6/24 | انتشار: 1397/6/26

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.