دوره 3، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1396 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 55-62 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشجو دانشگاه علوم پزشکی تهران
چکیده:   (744 مشاهده)
مقدمه: بیماری سل دارای مرگ و میر و بار بالایی در جهان است و اخیرا دچار عود مجدد شده است. پیگیری و مشاهده و مقایسه روند بروز بیماری ها برای پیشگیری، مدیریت و کنترل بهتر بیماری ها امری ضروری می باشد. هدف این مطالعه نظارت بر بروز سل است تا امکان مقایسه مناطق مختلف با یکدیگر و زمان های متفاوت برای یک منطقه ایجاد شود.
روش‌ها: مطالعه تحلیلی گذشته نگر بروز بیماری سل بر روی 10651 بیمار مسلول ثبت شده بین سال های 1393-1394 در سامانه وزارت بهداشت کشور ایران انجام گرفت. داده ها برای وجود امکان مقایسه در مطالعه، بر اساس زمان تشخیص ثبت شده در سامانه سل ایران دسته بندی شدند. متغیر های تاثیر گذار محیطی از مطالعات پیشین انتخاب شد و آزمون های میزان همبستگی برای سنجش ارتباط آن ها با میزان بروز بیماری سل انجام گرفت. سپس لایه های اطلاعاتی داده های محیطی در نرم افزار ARcMap 10.3  ایجاد گردید و  تلفیق شدند.
یافته‌ها: 8 نقشه تلفیقی دما، باد و اقلیم به تفکیک استان ها که میزان بروز بیماری سل به صورت برچسب بر روی آن قرار دارد، نشانگر این است که در مکان های با باد و دمای بیشتر و اقلیم گرم و خشک بروز این بیماری بیشتر بوده و در فصل تابستان بروز بیماری نسبت به سایر فصول کمتر است.
نتیجه‌گیری: مشاهده وضعیت بیماری سل استان ها در زمان های مختلف بر اساس رنگ، امکان مقایسه و درک بهتر آمار ها را برای مسئولین و سیاستگذاران بهداشت فراهم می کند.
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۹/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۱۳