دوره 3، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1396 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 29-39 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار دانشگاه پیام نور
چکیده:   (700 مشاهده)

مقدمه: پرستاری یکی از حوزه‌های مهم در علوم پزشکی است که پیشرفت در آن تأثیر زیادی بر مراقبت‌های بهداشتی دارد. یکی از شاخص‌های توسعه هر رشته یا حرفه تولیدات علمی آن است؛ بنابراین هدف پژوهش حاضر بررسی تولیدات علمی پرستاری ایران در پایگاه اطلاعاتی web of science از سال 2000 تا 2016 است که در آن تعداد تولیدات علمی، نویسندگان پرکار، ابر کلمه‌های موضوعی، نوع مطالعات و غیره موردبررسی قرارگرفته است.
روش‌ها: این تحقیق از نوع مطالعات علم‌سنجی است. جامعه پژوهش کلیه مقالات پرستاری ایران نمایه شده در پایگاه استنادی web of science بین سال‌های 2000 تا 2016 بوده است که استفاده از نرم‌افزارهای NetDraw،BibExcel و Cites مورد تحلیل قرارگرفته است.
یافته‌ها: نتایج بررسی نشان داد که تولیدات علمی پژوهشگران ایران در web of science در بین سال‌های 2016 ـ 2000 روند روبه رشدی داشته و Ahmadi F با 44 مقاله و شاخص H 12 پرکارترین پژوهشگر در حوزه پرستاری در ایران بود. بیشترین همکاری علمی پژوهشگران ایران با سه کشور ایالات‌متحده، استرالیا و سوئد بود. همچنین تحقیق کیفی بیشترین نوع تحقیقات در بین تولیدات علمی را به خود اختصاص داد. بیشترین فراوانی کلیدواژه موضوعی مربوط به Anxiety، Children، Breast Cancer و Cancer بود.
نتیجه‌گیری:
افزایش تولیدات علمی حوزه پرستاری حاکی از اهمیت این حوزه در خدمات مراقبت‌های بهداشتی می‌باشد، امّا رشد متوازنی در موضوعات مختلف حاکم نیست. دراین‌بین گرایش به سمت پژوهش‌های کیفی در بین پژوهشگران ایرانی زیاد است که این امر ناشی از ماهیت تعامل‌گرایی پرستاران با بیماران می‌باشد.

واژه‌های کلیدی: پرستاری، علم سنجی، یران
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۱۳