دوره 3، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1396 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 26-34 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه علم اطلاعات و دانش شناسی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه پیام نور صومعه‌سرا، صومعه‌سرا، ایران.
چکیده:   (1416 مشاهده)

هدف: پرستاری یکی از حوزه‌های مهم در علوم پزشکی است که پیشرفت در آن تأثیر زیادی بر مراقبت‌های بهداشتی دارد. یکی از شاخص‌های توسعه هر رشته یا حرفه تولیدات علمی آن است؛ بنابراین هدف پژوهش حاضر بررسی تولیدات علمی پرستاری ایران در پایگاه اطلاعاتی Web of Science  از سال 2000 تا 2016 می باشد.
روش‌ها: این تحقیق از نوع مطالعات علم‌سنجی است. جامعه پژوهش کلیه مقالات پرستاری ایران نمایه شده در پایگاه استنادی Web of Science   بین سال‌های 2000 تا 2016 بوده است که در آن تعداد تولیدات علمی، نویسندگان پرکار، ابر کلمه‌های موضوعی، نوع مطالعات و غیره مورد بررسی قرارگرفته است. داده ها با استفاده از نرم‌افزارهای  NetDraw،  BibExcel و Cites مورد تحلیل قرارگرفته است.
نتایج:  نتایج بررسی نشان داد که تولیدات علمی پژوهشگران ایران در Web of Science در بین سال‌های 2016 ـ 2000 روند روبه رشدی داشته و Ahmadi F  با 44 مقاله و شاخص H-Index  12 پرکارترین پژوهشگر در حوزه پرستاری در ایران بود. بیشترین همکاری علمی پژوهشگران ایران با سه کشور ایالات ‌متحده، استرالیا و سوئد بود. همچنین تحقیق کیفی بیشترین نوع تحقیقات در بین تولیدات علمی را به خود اختصاص داد. بیشترین فراوانی کلیدواژه موضوعی مربوط به Anxiety، Children، Breast Cancer و Cancer بود.
نتیجه‌گیری: افزایش تولیدات علمی حوزه پرستاری حاکی از اهمیت این حوزه در خدمات مراقبت‌های بهداشتی می‌باشد، امّا رشد متوازنی در موضوعات مختلف حاکم نیست. در این ‌بین گرایش به سمت پژوهش‌های کیفی در بین پژوهشگران ایرانی زیاد است که این امر ناشی از ماهیت تعامل‌گرایی پرستاران با بیماران می‌باشد.

 

متن کامل [PDF 955 kb]   (519 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۱۳