دوره 3، شماره 2 - ( پاییز و زمستان 1396 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 8-17 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه آموزش عمومی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران.
چکیده:   (1558 مشاهده)

هدف: تولید علم در هر کشور، بیانگر توسعه‏یافتگی آن است و توسعه پایدار هر کشور براساس توانمندی‌های خاص آن کشور مشخص می‌شود. مطالعه حاضر با هدف بررسی برونداد علمی دانشگاه‏های علوم پزشکی تیپ یک کشور طی سال‏های 2006 تا 2015 و تعیین جایگاه دانشگاه علوم پزشکی بابل در پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس  صورت گرفته است.
روش ها: این مطالعه، پژوهشی پیمایشی- توصیفی است و با رویکرد علم‌سنجی صورت گرفته است. جامعه پژوهش را کلیه مدارک و مقالات علمی 24 دانشگاه علوم پزشکی تیپ یک کشور تشکیل می‌دهند که توسط محققان و پژوهشگران با وابستگی سازمانی به این مراکز طی سال‌های 2006 تا 2015 در پایگاه اطلاعاتی Scopus منتشر شده است. برای تحلیل اطلاعات از نرم‌افزار SPSS نسخه 19 و Excel استفاده ‌شده است.
نتایج: یافته‏ها نشان داد که 24 دانشگاه علوم پزشکی تیپ یک کشور طی بازه زمانی فوق، 23523 مقاله علمی منتشر کرده‌اند. دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله با تولید 2538 مقاله برترین دانشگاه در میان مراکز مورد بررسی بوده است. دانشگاه علوم پزشکی بابل نیز با 1368 مقاله علمی، رتبه هفتم را به خود اختصاص داده است تولیدات علمی دانشگاه‏های مورد بررسی رشدی 23 درصدی داشته و بیشترین مقالات در حوزه بهداشت محیط و حرفه‏ای منتشر شده است. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران بیشترین مقالات پژوهشگران 24 دانشگاه فوق را منتشر کرده است.
¬نتیجه‌گیری:.با توجه به نتایج  لازم است سیاست‌گذاران و مدیران پژوهشی وزارت بهداشت تمهیدات و بودجه‌ای ویژه برای فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه‌های تیپ یک در نظر گیرند تا نه ‌تنها کمیت تولید علم این دانشگاه‌ها، بلکه سطح کیفی فعالیت‏های پژوهشی این دانشگاه‌ها نیز  افزایش یابد.

متن کامل [PDF 333 kb]   (348 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۱۷