دوره 3، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1396 )                   جلد 3 شماره 1 صفحات 44-55 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده مدیریت و اطلاع‌رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (4357 مشاهده)

مقدمه: ظهور فناوری گوشی‌های هوشمند در کنار صفحه نمایش‌های تعاملی، امکان دسترسی سریع، آسان، انتقال و ردیابی اطلاعات را برای بیماران و ارائه‌دهندگان خدمت فراهم آورده است. بیماران با استفاده از فناوری‌های بی‏سیم همراه با نرم افزارهای ایجاد شده بهتر می‌توانند بیماری و سلامت خود را مدیریت و کنترل کنند.
روش‏ها: در این مطالعه مروری، ابتدا مقالات مرتبط با معرفی «کاربرد نرم‌افزارهای سلامت همراه در خودمراقبتی» از سایت‌ها و پایگاه‌داده‌های معتبر و با استفاده از کلیدواژه‏های حساس استخراج گردید، سپس طبقه‌بندی و تحلیل محتوا با استفاده از روش‌های علمی برای 82 مقاله انجام شد.
یافته‌ها: نرم‌افزارهای کاربردی موبایل به عنوان بخشی از انفورماتیک سلامت مشتری به منظور تسهیل در فرایندهای خودمراقبتی پتانسل لازم جهت آموزش بیمار، مدیریت بیماری، پیگیری آسان روند درمان، کمک به افزایش انگیزه و بهبود پایبندی دارویی را خواهند داشت. سیستم‌های سلامت همراه با استفاده از نرم‏افزارهای مدیریت بیماری و ارائه قابلیت‌هایی همانند جمع‌آوری علائم و داده‌های بالینی برای بیمار و ارائه‏دهندگان خدمات، مدیریت و پیگیری فرایند‌هایی دارویی و درمانی و تغییر در سبک زندگی، تسهیل و بهبود خود مراقبتی افراد را امکان‌پذیر می‌سازند.
نتیجه‌گیری: فناوری تلفن‌های همراه می‌توانند با اتصال بیمار به ارائه‏ دهندگان مراقبت در هر نقطه‌ای و هر زمانی امکان دسترسی سریع به اطلاعات، کاهش هزینه‏ ها، تسهیل مراقبت از راه دور و افزایش راندمان مراقبت باکیفیت را به دنبال داشته باشند.

متن کامل [PDF 385 kb]   (1933 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۳۰