دوره 3، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1396 )                   جلد 3 شماره 1 صفحات 22-28 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات مراقبتهای مادر و کودک، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران.
چکیده:   (2335 مشاهده)

مقدمه: سطح آگاهی افراد موجب تغییر نگرش آنان شده و بر رفتارهای خودمراقبتی شامل پیشگیری و تشخیص زودرس تأثیر می‏گذارد و در نهایت باعث کاهش مرگ‏‏و‏میر افراد می‏شود. مطالعه‏ی حاضر با هدف تعیین میزان آگاهی و عملکرد دانشجویان دختر دانشکده پرستاری، مامایی و پیراپزشکی بندرعباس در زمینه سرطان پستان انجام گرفت.
روش ها: در این پژوهش مقطعی، است که 253 نفر از دانشجویان، به روش تصادفی به عنوان نمونه انتخاب شدند. ابزار گردآوری شامل پرسش‏نامه‏ی استانداردی بود که روایی و پایایی آن در مطالعه‏ای دیگر تائید شده بود. جهت تحلیل داده‏ها از نسخه 19 نرم افزار SPSS استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد بیشتر افراد (61 درصد) نمره آگاهی متوسط داشتند. 3/74 درصد دانشجویان از علائم هشداردهنده سرطان پستان آگاهی داشتند. نیمی از افراد (51 درصد) از روش خودآزمایی پستان آگاهی داشتند ولی فقط 37 درصد از افراد یک بار در ماه به طور منظم این خودآزمایی را انجام می‏دادند و 6/41 درصد از افراد، یک بار در سال برای معاینه به پزشک مراجعه می‏کردند. سهل‏انگاری (6/34 درصد)، بیشترین علت عدم انجام خودآزمایی پستان و نداشتن احساس مشکل (2/29 درصد)، بیشترین علت عدم مراجعه به پزشک بود.
نتیجه‌گیری: با توجه به پایین بودن سطح آگاهی دانشجویان در مورد روش‏های تشخیص زودرس سرطان پستان توصیه می‏شود که دست‏اندرکاران خدمات بهداشتی درمانی و اساتید دانشگاه در جریان این امر قرار گرفته و راهکارها و برنامه‏های آموزشی مناسبی در راستای افزایش سطح آگاهی و عملکرد دانشجویان دختر، در نظر گرفته شود.

متن کامل [PDF 251 kb]   (791 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۲۳