دوره 3، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1396 )                   جلد 3 شماره 1 صفحات 1-8 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده پیراپزشکی، مرکز تحقیقات مدیریت اطلاعات سلامت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (2755 مشاهده)

مقدمه: وجود رابط‌های جست ‏وجوی مناسب در پایگاه‌های پزشکی مبتنی بر شواهد‌، موجب دستیابی سریع به شواهد پزشکی خواهد شد. با توجه به اهمیت و ضرورت آنها، هدف از مطالعه حاضر ارزیابی رابط‌های جست‌و‌جو در پایگاه‌های پزشکی مبتنی بر شواهد است.
روش ها: این مطالعه از نوع کاربردی بوده و با استفاده از روش پیمایشی انجام شده است. ‌جامعه مورد بررسی، 12 پایگاه پزشکی مبتنی بر شواهد شامل پایگاه اشتراکی پزشکی مبتنی بر شواهد، وب سایت کتابخانه الکترونیکی دانشگاه علوم پزشکی تهران‌ و سایر پایگاه‌های در دسترس پزشکی مبتنی بر شواهد، بود. روایی سیاهه وارسی توسط 3تن از متخصصان کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی مورد تایید قرار گرفت. داده‌های به دست آمده، بعد از ورود به نرم افزار آماری Excel با استفاده از آمارهای توصیفی مورد تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که به ترتیب‌ مولفه‌‌های جست‌وجو با استفاده از عملگرهای بولین و مجموعه (69 درصد)‌‌، جست‏ و‏جوی عبارتی (50 درصد)، کوتاه ‏سازی و ریشه سازی جست‏ و‏جو (50 درصد) بیشترین امتیاز را کسب کردند و سایر مولفه‌ها امتیاز پایینی به دست آوردند. همچنین در مجموع تمامی‌ پایگاه‌ها امتیاز کمتر از 50 درصد را کسب کردند و در وضعیت نامطلوبی‌ قرار داشتند.
نتیجه‌گیری: علیرغم ضرورت وجود رابط‌های جست ‏و‏جوی مناسب در پایگاه‌های پزشکی مبتنی بر شواهد، میزان رعایت مولفه‌های ‌رابط جست ‏و‏جوی مناسب بسیار پایین بود. پیشنهاد می‌شود طراحان و توسعه‏ دهندگان پایگاه‌ها از مولفه‌های رابط‌های جست ‏و‏جوی مناسب در ایجاد پایگاه‌ها استفاده کنند.

متن کامل [PDF 221 kb]   (969 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۲۹